Kapı yalıtımı günümüzde çok ihtiyaç duyulan ve insanlar tarafından çözüm aranan sorunlardan biridir.Gerek ısı gerekse ses anlamında yalıtım günümüz şartlarında oldukça istenen bir özelliktir.Buna ısı yönünden bakacak içerideki ısıyı dışarı çıkmaması ve dışardaki soğuk veya sıcak havanın içeriye girmemesi oldukça önemlidir.Ses için düşünürsek de mevcut içerideki sesleri dışarı veya gürültüleri önlemek adına çokça tercih ediliyor.

 

Bu konuda karşımıza başlıca iki çözüm çıkıyor.Bunlardan birisi ikinci bir kapı yerleştirmek bir diğeri ise yaılıtım malzemeleri ya da uygun kapı kullanılması.İkinci kapının yerleştirilmesine bakacak olursak ses ve ısı izolasyonu için en doğru çözümdür. Kapılar arasında bulunan hava tabakası izolasyon tabakası olarak yalıtım fonksiyonunu en uygun şekilde yapmaktadır. Çoğu yerlerde giriş kapısı bulunduğu duvarın kalınlığı ve dolayısıyla kapı boşluğu ikinci kapının montajına uygundur. İki kapının montajı şu şekillerde gerçekleşebilir:

-Mevcut kapınızın yanında bir daha kapı monte edilir.

-Her iki kapı kanadı bir tane kapı kasasına takılır.

Ama üretici firmalar ilk yöntemi tercih etmeyenler için daha farklı bir yöntem buldular. Bir diğer  seçenek olan daha uygun kapı modelinin kullanılması biraz daha ilk maddeye göre avantajlı görünmektedir. Çünkü estetik ve fonksiyoneli açısından daha verimli ve aynı zamanda ses ve ısı yalıtım derecesi ilki gibi oldukça yüksektir. Bu tip kapılarda hem ısı hem ses yalıtımını aynı anda gerçekleştiren maddeler içermekte veyahut iki ihtiyaçtan birine göre tercih edilebilir. Isı için izolasyonu ayrı düşünürsek aktif olarak kullanılan bir yöntem daha karşımıza çıkıyor. Bu yöntem de ısı bantları ya da köpük kullanılması oluyor. Bu köpük kullanımı halkımız tarafından çok sık tercih edilse de bunun yanında en sağlıksız yöntemdir. Tabii ki günümüz çağında daha yeni,güncel ve çevre dostu sağlıklı olan bu köpüğün eski varyasyonu olan Poliüretan,sertleşmeden  bir süre önce sağlıksız bir durumda olup zehirleme etkisine sahiptir. Bu sertleşme sürecinde yine ev şartları içerisinde genelde bulunulduğu için solunum yollarında rahatsızlık meydana getirebiliyor.Ama sertleşme sonrası o zehirlenme süreci ortadan kalkıyor ve sıkıntısız bir şekilde izole edip kullanılabilir hale geliyor.Buna rağmen hala kafanızda bunu kullanmakta soru işaretleri kalıyorsa ısı bantlarınızı tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederim çünkü bu yöntemde de aynı şekilde maliyet daha düşük olmasının yanında biraz daha sağlıklıdır. Ses yalıtımına gelecek olursak köpüğün kapı çevresinde kullanıldığı biçimde kullanılan ses yalıtım süngerleri mevcuttur.Bu yumurta kolisi biçimindeki süngerler yüksek oranda yalıtım sağlamanın yanında ekonomik de bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Ama yapışkanlı olan ve sünger yapısından dolayı nem gibi durumlarda aşınabileceğinden dolayı geçici bir çözümdür. Bunun yerine hem iç kapı hem de dış kapı için kullanılabilir akustik tip kapılar aktif kullanılmaya başlandı. Fakat bu çözümde günlük hayatta profesyonel olmayan bir kullanımda ciddi maliyetlere sebep olabilmektedir. Ses yalıtım oranı akustik kapılarda daha yüksek olmasına karşın yine de cebinizi düşünerekten ilk çözümü tercih etmenizi öneriyoruz. Umarım yazımızı beğenmişsinizdir ve işinize yaramıştır.

Sevgilerle.