Dekorasyon bir bütündür, kapılar evimizin dış dünyaya açılan kısmıdır. Dekorasyonda en önemli parçalardan biri olarak sınıflandırılır. Gün geçtikçe artan yeni tasarımlar ile piyasada yer alan modeller modernleşmekte ve evlerimiz için şık bir görünüm sağlamakta. Bugün ki yazımızda evlerimiz için en uygun kapı türünü bulmanız için yardımcı olmaya çalışacağız.

İster yeni ev veya iş yeri kuruyor olun isterseniz de evinizin yahut iş yerinizin dekorasyonunu değiştirmek istiyor olun kapıgündem bloğunu incelemeden karar vermemenizi öneririz. Bunun için tasarım, kalite, ürün kalitesi olarak doğru ürünleri seçmek hepimizin için ortak önceliklerdendir. Ev, ofis gibi birçok bölümde kullandığımız kapı türlerini bu yazıda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Amerikan Kapı

Amerikan kapılar piyasada en çok tercih edilen kapı türüdür. Bunun en önemli nedeni uygun fiyatlı olmasıdır. Fiyatlar 600 TL-1200 TL değişkenlik göstermektedir. Ayrıca model çeşitliliğinin fazla olması nihai kullanıcıları için avantaj sağlamaktadır. Diğer avantajı ise kolay ulaşılabilir olmasıdır. Dezavantajı ise amerikan kapıların ön yüzeyleri 3mm gibi ince bir panel malzemeden yapıldığı için darbelere karşı dayanıklığı azdır. Bu yüzden nihai tüketiciler sıklıkla bu konudan şikayetcidir. Ancak piyasanın %80’lik kısmı bu ürün türünü kullandığı için kolay bir şekilde temin edilebilir ve servis açısından çözüm bulmakta kolay olabilir.

Ahşap Kapı

Ahşap kapılar 2000’li yıllardan günümüze kadar geçen sürede evimize ayrı bir doğal güzellik katan kapı türüdür. Ahşap kapıların dezavantajı ise yüksek olan fiyatlara sahip olmasıdır. 150 TL -1000 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir. Ahşap kapıda dikkat edilmesi gereken nokta ürünün kuru keresteden üretilmiş olmasıdır. Aksi taktirde kapı montajdan sonra eğilme şekil bozukluğu ve daha büyük sorunlara yol açabilir. Ancak vernik kullanılan kapılar bu etken madde ile suya ve darbelere karşı dayanıklı olması bu ürünü tercih edilmesinde rol oynar.

MDF Kapı

MDF ve Amerikan Kapıların birbirinden farklılığı ön yüzeyde kullanılan malzemeden oluşur. Amerikan Kapılardan kullanılan 3mm’lik malzeme MDF Kapılarda 6mm ile 1cm aralığındadır. Bu sayede kapı darbelere karşı daha dayanıklılığı arttırılmış olur. Ancak MDF Kapılar Amerikan Kapılara göre suya dayanıklılığı daha azdır. En küçük bir su temasıyla kapı şişme yapabilir ve çalışmaz yahut görselliğini kaybeder. MDF kapıların fiyatı 200TL – 600TL arasında değişmektedir.

Melamin Kapı

Melamin kapıların ön yüzeyleri Amerikan Kapılarda olduğu gibi 3mm’dir.Ancak Melamin kapılarda içe doğru girinti olmadığı için kağıt petek yerine ağaç ızgaralar kullanılır. Kullanılan Melamin Kapının daha sağlam olmasını sağlar. Ayrıca kapının ön yüzeyleri laminoks malzemeden yapıldığı için çizilmeler karşı dayanıklılığı daha fazladır. Melamin Kapıların dezavantajı ise rutubetli yerlerde kullanım olduğu zaman kapının üst kısmındaki yapıştırmalarının zamanla bırakmaya başlamasıdır. Tercihen ofislerde yaygın kullanım alanına sahiptir. Melamin kapıların fiyat aralığı 150 TL – 250 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

En çok tercih edilen kapı modellerini avantaj ve dezavantajları ile sizinle paylaşarak ev yahut iş yerinize en uygun kapı türünü bulmanız için bilgilerimizi paylaştık. Umarız faydalı olmuştur. Sevgiyle Kalın.